Jaké mimosemestrální kurzy Vám pro LS 2020/21 nabízíme?

Katedra si pro Vás na květen 2021 připravila následující mimosemestrální kurzy:

  • 4IT475 Systémové integrační testování
    • Studenti se naučí základní principy a techniky používané pro systémové integrační testování a seznámí se s nástroji pro systémové integrační testování. Studenti si osvojí práci s JSON a XML za použití nástrojů pro integrační testování (SoapUI a Postman) s využitím funkčností jednotlivých nástrojů a skriptování v jazyků jako Groovy a Javascript. Výuku povede Marcel Veselka ze společnosti Tesena. Výuka proběhne v pěti dnech od 24. 5. 2021 do 28. 5. 2021, a to každý výukový den v čase 14:00-18:00 online v prostředí MS Teams.

  • 4IT370 Modern Trends in Informatics – NoSQL flyer
    • Large volumes and complexity of data that organizations manage today is challenging traditional approaches to data management. To address such challenges relational databases have introduced a range of advanced features that support the management of complex data objects. More recently, a new generation of non-relational databases known as NoSQL have emerged. NoSQL databases include a diverse collection of products designed to manage large volumes of different types of data using cloud infrastructure. In this 3-day course we discuss the motivation for NoSQL and then cover a range of advanced database techniques with practical demonstrations and hands-on exercises using leading NoSQL databases. (More information about course)
      Teacher: Dr George Feuerlicht (an Associate Professor at the Department of Information Technologies at the Unicorn University). Date: 31. 5. 2021 to 2. 6. 2021, 9:15-16:00 online MS Teams.